Кевин Де Бруине конечно се враќа во селекцијата на Белгија

Кевин де Бруине конечно се враќа во составот на репрезентацијата на Белгија откако ги пропушти квалификациите за Светското првенство минатиот месец за да и помогне на својата селекција на турнирот од Лигата на нации следната недела во Италија, изјави селекторот Роберто Мартинез.

Играчот од средниот ред на Манчестер Сити се опорави од повредата на скочниот зглоб и е вклучен во составот од 24 играчи за турнирот, каде што Белгија ќе се соочи со Франција во полуфиналето во Торино следниот четврток. Вториот натпревар екипата ќе го има за првото или третото место против европскиот првак Италија или Шпанија во недела, 10 -ти октомври. Сепак, Мартинез рече дека секој успех нема да го ублажи разочарувањето од нивниот пораз од Италија на ЕП 2020.

„Ништо не го компензира тоа разочарување. Но, сега тоа е скоро заборавено. Мислам дека тимот реагираше на вистинскиот начин од тогаш и сега ние подготвени за прекрасна фудбалска пресметка за која моравме да работиме напорно за да се квалификуваме“, рече Мартинез на прес-конференцијата.

Се вчитува...