Леклер му донесе победа на Ферари на Монца

Шарл Леклер две Формула 1 трки по ред не дозвлува Мерцедес да додје до победа. Тој триумфриаше на трката за големата награда на Италија за која ја имаше и пол позицијата.

За Леклер ова е втора победа во досегашната кариера. Пред две седмици славеше и на трката на Спа. Двата пилота на Мерцедес го зазедоа две останати озиции на подиумот. Валтери Ботас заврш и на второто, а Луис Хамилтон кој доби и дополнителен бод за најбрзиот круг, заврши на третото место. Себастија Фетел беше дури тринаесетти.

Во поредокот на возачи, Леклер со ооваа победа се проби на четвртата позиција, сеостанато останува исто. Хамилтон е сигурен лидер пред Ботас, а на третото место останува Макс Ферстапен.

Следната Формула 1 трка е 22 септември во Сингапур.

 

Се вчитува...