Лејсон Зекири – МВП на дербито во Косово (ФОТО)

Македонскиот репрезентативец Лејсон Зеќири и неговата Приштина славеа во косовското дерби против Пеќ со 86-93. Предноста стекната во првата четвртина „сино-белите“ ја одржуваа и во поголемиот дел од натпревар, одолеаја на налетите на домашниот тим и сосеза заслужено стигнаа до петата победа во сезоната.

Дваесетгодишниот Зекири одигра одличен натпревар за кој го доби признанието за најкорисен играч предводејќи го својот тим со 17 поени и половична реализација од поле (7/14), а притоа додаде и 7 скока од кои четири во нападот и три асистенции со што уште еднаш ја потврди добрата форма пред престојните квалификации за Европското првенство.

Како потсетување, младиот играч се најде на поширокиот список на селекторот Драган Бајиќ и ќе конкурира за деби во сениорскиот дрес.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by KosovoBasket (@kosovobasket)

Се вчитува...