Лестер повторно остана без ЛШ, Челси спасен од омразениот градски ривал (ВИДЕО)

Лестер повторно излезе најголем губитник во последното коло од Премиер-лигата откако загуби од Тотенхем со 2-4 и со тоа не се пласираше во Лигата на шампионите. Челси треба да му заблагодари на градскиот ривал Тотенхем, бидејќи „сините“ нема да ги чини поразот од Астон Вила со 2-1.

Ливерпул сам си ја заврши работата откако славеше над Кристал Палас со 2-0, со двата гола на Садио Мане. Кун Агуеро постигна два гола во последниот натпревар во ПЛ за Манчестер Сити во победата над Евертон од 5-0, на кој гостите не реализираа и пенал.

Манчестер Јунајтед славеше над Вулверхемптон со 1-2 и тоа ја заокружи сезоната без ниту еден пораз на гостински терен.

 

РЕЗУЛТАТИ ПРЕМИЕР ЛИГА (38. КОЛО) 

Арсенал – Брајтон                                   2-0

Астон Вила – Челси                                2-1

Фулам – Њукасл                                      0-2

Лидс – ВБА                                                3-1

Лестер – Тотенхем                                  2-4

Ливерпул – Кристал П.                         2-0

Манчестер С. – Евертон                        5-0

Шефилд – Барнли                                  1-0

Вест Хем – Саутемптон                         3-0

Вулверхемптон – Манчестер Ј.          1-2

 

 

 

 

 

Се вчитува...