Лион го „пазари“ талентираниот Папе Диоп од Селта Виго

Лион го доведе и седмото појачување за ова лето, од редовите на Селта Виго пристигна играчот за врска, Папе Диоп, за вкупна сума од 14 милиони евра, a фудбалерот ќе биде биде во клубот во наредните пет години.

Младиот Диоп за прв пат бил забележан од скаутите на Лион уште на Европското првенство за играчи до 19 години во 2015 година, каде со репрезентацијата на Шпанија стигна до златото. Перспективниот везен играч  настапи на 16 лигашки натпревари за Селта минатата сезона, а постигна само едел погодок.

Се вчитува...