ЛУКОИЛ – шампион на Македонија во Бизнис лигата (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Фудбалерите на ЛУКОИЛ се победници во годинашното издание на Бизнис лигата на Македонија.

Во финалето на Бизнис лигата, Лукоил славеше против екипата на ЈСП со 6-4(3-2), стигнувајќи на крајот сосема заслужено до трофејот во ова натпреварување. Во финалниот меч, тимот на Лукоил во раната фаза од натпреварот дојде до водство по што следеше офанзива од страна на ЈСП преку која дојде до водство. Мартин Алаѓозовски ја превзеде одговорноста и направи целосен пресврт и на полувремето, сепак Лукоил, замина со предност од 3-2.

lukoil

Во второто полувреме екипата на Лукоил прикажа апсолутна доминација и со одличен фудбал стигна до предност од дури три гола.

Во натпреварот за 3. место, Рамстор славеше против ЕЛЕМ со 7-5 (2-1).

Првото полувреме помина во нешто позатворен фудбал иако екипата на ЕЛЕМ настапуваше со препознатлив состав и голман играч во нивните редови. Рамстор успеа да стекне предност и со одлична игра успеа да ја задржи, па на полувремето се отиде со 2-1 во полза на Рамстор. Во второто полувреме екипата на ЕЛЕМ успеа резултатски да се приближи но Рамстор во своите редови го имаше вечерва расположениот Михрем Мемед кој со три гола му го донесе бронзениот медал на својот тим.