Марко Ројс останува во Борусија Дортмунд до 2023 година

Германскиот репрезентативец Марко Ројс се согласи да потпише нов договор со Борусија Дортмунд според кој ќе остане во клубот до 2023 година. Тој не ги напушта „милионерите“ и им пркоси на понудите кои доаѓаат од Англија, каде за него се заинтересирани Тотенхем, Арсенал, како и италијанскиот калчолигаш Милан.

Раководството на Борусија Дортмунд успеа да го убеди Марко Ројс да потпише нов договор, и да ја продолжи соработката за нови четири сезони. Актуелниот договор имаше важност до јуни 2019 година.

„Среќен сум и горд што го носам дресот на Борусија Дортмунд и со радост можам да објавам дека и понатаму ќе играм за овој клуб. Дортмунд е мојот дом, а Борусија е мојот клуб. Од 2012 година го носам дресот на клубот и ќе го носам уште долго. Уште како дете сонував за ова“, изјави Ројс откако го продолжи договорот со клубот.

Се вчитува...