Нена Трајчевска повторно надвор од Македонија – овој пат со трансфер во Шпанија

Нена Трајчевска во новата сезона повторно ќе биде дел од македонските интернационалци откако договори трансфер во шпанскиот второлигаш Понтеведра кој претходната сезона го освои третото место во натпреварувањето, а оваа сезона ќе атакува на пласман во Првата лига.

Во Шпанија заминува како шампионка со Бадел 1862, и воедно една од најзначајните кошаркарки на скопскиот клуб претходната сезона. Покрај на домашната сцена, 27-годишната кошаркарка настапи и на 18 натпревари во АБА лигата каде забележа просек од 12.2 поени, 6.4 скока, 3.8 асистенции и 2.2 украдени топки.

За Трајчевска ова воедно претставува и ново заминување од македонската кошарка. Претходно нашата репрезентативка играше во Германија, Србија, Шведска и Турција.

Се вчитува...