Норвешка сигурна, деветти гол на Халанд – Србија убедлива против Луксембург

Норвешките фудбалери рутински ја совладаа Летонија со 2-0 во квалификациите за СП. Гостите ги предводеше Ерлинг Халанд, кој во 20-та минута од оправдано досуден пенал беше прецизен. Тоа беше негов деветти гол во националниот дрес.

Конечниот резултат го постави Елијунуси во 66. минута, на асистенција на левиот бек Мелинг. Инаку, ова е трета победа на Норвешка во квалификациите, со десет освоени бода, Летонија остана на четири бода.

Србија очекувано славеше со 4-1 против Луксембург во Белград. Александар Митровиќ ја реши работата со два гола во првото полувреме.

Гостите успеаја да намалат во 77. минута преку Тил, но во 82 минута Шанот со несреќен автогол сепак им дозволи на „орлите“ помирна завршница. Никола Миленковиќ ги постави конечните 4-1 во самиот финиш. Србија сега е на врвот во групата со 10 бода, исто колку и Португалија.

Се вчитува...

buy windows 11 pro test ediyorum