Официјално: Клеј Томпсон ја пропушта и новата сезона

Клеј Томпсон е веројатно еден од најмалерозните кошаркари на денешницата. Томпсон веќе паузираше во 2019 година откако заработи повреда на предните вкрстени лигаменти на коленото, а сега на подготовките успеа да ја повреди и аоловата тетива.

Дополнителните прегледи покажаа дека се работи за тешка повреда и ќе мора и оваа цела сезона да ја пропушти. Оваа е лоша вест за екипата на Голден Стејт Вориорс која се надеваше дека со враќаето на Кари и Томпсон повторно ќе бидат едни од фаворитите за освојување на титулата.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bleacher Report (@bleacherreport)

Се вчитува...