Официјално: Одложена трката за големата награда на Кина

Трката за големата награда на Кина која требаше да се одржи на 19. април, одложена е поради коронавирусот, потврдија од Формула 1. Официјалните лица на градот Шангај, препорачаа откажување на сите спортски настани, а по најновиот извештај на Светската здравствена организација во кој се наведува дека од болеста починале над 1.000 луѓе, Формула 1 и ФИА одлучија да ја одложат трката. Одлуката е донесена како би се заштитило здравјето и сигурноста на возачите, членовите на тимовите и навивачите.

„Големата награда на Кина секогаш беше важен дел од нашиот календар. Навивачите таму се навистина неверојатни. Се надеваме дека трката ќе се одржи колку е можно побрзо. Им посакуваме на сите во Кина се најдобро во текот на овој тежок период“, стои во соопштението. 

Како што се наведува, Формула 1 и ФИА ќе ги продолжат преговорите со тимовите и организаторите, како и со локалните власти, како би го договориле датумот за новото одржување на трката.

 

Се вчитува...