Официјално: Црвена Зведа е минато, Лендри Ноко оди во Баскија

Поранешниот центар на Црвена Звезда, Лендри Ноко ја продолжува кариерата во Баскија, со тим со кој потпиша едногодишен договор.

Силниот Камерунец зад себе има исклучително турбулентна сезона. Во јуни 2020 година, тој потпиша договор со Звезда, но здравствените проблеми беа откриени многу брзо, поради што не можеше да игра до крајот на декември.

Потоа се врати на Мали Калемегдан и во следните 10 натпревари во Евролигата, постигнуваше просек од седум поени и пет скока. Годините пред тоа беа многу подобри. Играјќи за Алба, 27-годишниот Ноко забележа екстремно квалитетни игри во елитното натпреварување со 8,7 поени и 5,8 скокови.

„Басконија додаде мускули и мобилност на рекетот во форма на Камерунец кој ќе пристигне во Басконија во следните неколку дена со цел да се стави на располагање на тренерот Душко Ивановиќ“, се посочува на официјалната веб -страница на шпанскиот клуб.

 

 

Се вчитува...