Политиката пред се, Северна Кореја се откажа од Светското првенство!

Северна Кореја ги извести властите дека нејзината репрезентација планира да не учествува во квалификациите за СП во фудбал, што ќе се одржи во Јужна Кореја, поради страв од коронавирус, објави Фудбалскиот сојуз на Јужна Кореја.

Севернокорејскиот фудбалски сојуз во петокот испрати писмо до Азиската фудбалска конфедерација, во кое се наведува дека нејзиниот тим нема да учествува во второто коло на квалификациите, изјави портпаролот на Корејскиот фудбалски сојуз, Ли eае-Чул, пренесува Ројтерс.

АФЦ побара Северна Кореја да ја преиспита својата одлука.

Одлуката на Северна Кореја да не учествува на квалификациите за СП беше донесена еден месец откако земјата објави дека нема да учествува на Олимписките игри во Токио, исто така, поради стравот од коронавирусот.

Се вчитува...