Познати групите за кошаркарскиот турнир на ЛОИ во Токио

Со одигрувањето на четирите финални средби на исто толку квалификациски турнири кои беа одржани минатата недела, комплетирани се групите на олимпискиот кошаркарски турнир во машка конкуренција за Токио ова лето.

Натпреварите во групната фаза почнуваат на 25 јули. Најдобрите две селекции од секоја од групите обезбедуваат место во четврфиналето, заедно со две најдобро третопласирани селекции од трите групи.

По две големи изненадувања кои ги приредија Италија и Чешка изгледот на трите групи од по четири селекции за ЛОИ во Токио изгледа вака:

ГРУПА „А“: САД, Франција, Иран, Чешка

ГРУПА „Б“: Австралија, Германија, Италија, Нигерија

ГРУПА „Ц“: Шпанија, Аргентина, Јапонија, Словенија

Се вчитува...