РАСПОРЕД: Спектакл со Шпанија на стартот од квалификациите

Македонската кошаркарска репрезентација историскиот прв натпревар во квалификациите за Светското првенство 2023 ќе го одигра против Шпанија на 26. ноември на домашен терен.

Тоа воедно е и поволна вест за нас со оглед на тоа што актуелниот светски првак во овој „прозорец“ нема да може да смета на мега-ѕвездите. Во ноемврискиот прозорец ќе се сретнеме уште со Украина на која и гостуваме неколку дена подоцна.

Во февруарскиот прозорец два пати ќе сретнеме против Грузија, а во последното коло од првата фаза, во јуни силите повторно ќе си ги одмериме со Шпанија и Украина.

Целиот распоред на натпревари:

1. КОЛО – 26.11.2021
Грузија – Украина
Македонија – Шпанија

2. КОЛО – 29.11.2021
Шпанија – Грузија
Украина – Македонија

3. КОЛО – 24.02.2022
Шпанија – Украина
Грузија – Македонија

4. КОЛО – 27.02.2022
Украина – Шпанија
Македонија – Грузија

5. КОЛО – 01.07.2022
Шпанија – Македонија
Украина – Грузија

6. КОЛО – 04.07.2022
Грузија – Шпанија
Македонија – Украина

Се вчитува...