Шест „парчиња“ од Барселона за Алавес… (видео)

Барселона одигра феноменална партија во 22. коло од шпанската Примера славејќи на гостувањето против Алавес со убедливи 0-6.

Победата на Каталонците ја најави Луис Суарез во 37. минута, а потоа до полувремето беше 0-2 со голот на Нејмар во 39. минута.

Во вториот дел, и Лионел Меси во 59. минута се запиша во листата на стрелците, Алексис си погоди автогол во 63. минута за 0-4, а потоа убав гол во 65. минута постигна хрватскиот репрезентативец Иван Ракитиќ за 0-5. Конечните 0-6 ги постави Луис Суарез со својот втор гол во 67. минута.

Во финишот од мечот незгодна повреда на зглобот заработи десниот бек на Барселона, Видал.

All Goals & highlights HD – Deportivo Alaves 0… by Live1Goals

По оваа победа Барселона со 48 бода изби на лидерската позиција во Примера, но и со три натпревари повеќе од Реал Мадрид кој има 45 бода. Кралевите вечерва од 20:45 часот гостуваат на Осасуна.