Шпанија и Барселона имаат нов Иниеста: Ги „полуде“ Швеѓаните со потези и доби овации од трибините (ВИДЕО)

Репрезентацијата на Шпанија синоќа славеше на домашен терен против Шведска и успеа директно да се пласира на Светското првенство. Иако и само бод во Севиља им беше доволен на Шпанците директно да се пласираат во Катар, сепак, на крајот успеаја да слават со 1-0 и ги решија сите дилеми кој ќе оди директно на Мундијалот.

Луис Енрике се чини дека успеа да направи голема промена на генерациите и многумина веруваат дека Шпанците ќе бидат меѓу фаворитите за освојување на златото во Катар. Енрике им даде шанса на младите играчи, а особено се издвојуваше еден тинејџер од Барселона, феноменалниот Гави.

Тој пред само неколку месеци дебитираше за Барселона, а веднаш потоа стигна покана од репрезентацијата на Шпанија. Гави веќе се чини е стандарден член на првата постава на „Црвената фурија“, а синоќа играше од првата минута.

Многумина велат дека Гави ќе биде достоен наследник на Андрес Иниеста, а неговите потези неодоливо потсетуваат на легендарниот играч за врска на Барселона. Гави синоќа имаше неколку одлични потези, а поради одличната игра во неколку наврати дури добиваше аплаузи од трибините на стадионот „Де Ла Картуха“.

 

 

Се вчитува...