Со многу мака скршен отпорот на Чиле, Македонија на 15. место на СП 2019

ЕКИПА во Келн,

Стеван Цаневски

Македонската репрезентација го освои 15. место на СП 2019 откако денеска во својот последен меч триумфираше со 32-30 над Чиле. Стануваше збор за дуел во кој тешко се наоѓаше мотивација, но македонските ракометари во самиот финиш успеаја да го скршат отпорот на противникот и да стигнат до победата, за  прекин на серијата од четири порази на овој Мундијал.

Натпреварот го стартувавме со одлична интервенција на Митревски, со реализација на Стоилов со лоб-удар за почетно водство од 1-0. Раул Гозналес се реши за напад „шест на шест“ кој функционираше сосема солидно, па во раната фаза од мечот поведовме со два гола разлика (4-2, 5-3), а со вториот гол на Стоилов прв пат поведовме со „плус три“ (6-3), но падот на концентрација придонесе противникот за само неколку минути да стигне до израмнување.

Во 18. минута, при водство од 10-9 македонскиот селектор ги направи и првите промени во тимот, Крстевски влезе на местото на Кузмановски, а Пешевски го замени Стоилов. Во нападот делувавме сигурно, но одбраната функционираше очајно, па Чиле даде три гола во четирите минути со играч помалку и стигна и до израмнети 13-13. Завршницата од полувремето мина во знакот на јужноамериканската селекција, која имаше и два гола предност пред Манасков од контранапад со две одлични реализации да израмни на 16-16.

Одбраната делуваше многу подобро на стартот од второто полувреме, Даскалоски застана на голот и обрани пенал, па со двата гола на Кире Лазаров поведовме со 21-18. По чилеанскиот тајмаут Манасков беше исклучен, а противникот го искористи тоа и експресно се врати во натпреварот (21-21). Митревски се врати на голот при израмнети 24-24 откако Даскалоски прими шест гола во серија без интервенција. Чиле даде гол за вдство од 24-25, а Раул пристапи на „седум на шест“ на единаесет минути до крајот.

Веднаш направивме грешка во нападот по која чилеанскиот голман ни даде гол од својот шестерец. Лазаров ја презеде одговорност и со три гола донесе пресврт и водство од 27-26. Митревски одбрани два шута во серија, Македонија преку Манасков поведе со 28-26, па чилеанскиот селектор побара уште еден тајмаут.

На две и пол минути до крајот Кузмановски доби исклучување при примен гол за 30-29. Поповски постигна важен гол на додавање на Кире Лазаров, по што Даскалоски одбрани уште еден пенал и ја осигура победата, изразена со конечни 32-30.

Кире Лазаров беше прв стрелец со девет погодоци, Манасков постигна осум, а Стоилов пет гола при денешната победа, за триумфален крај на овој светски шампионат на кој Македонија го освои 15. место.