Спектакл: Федерер играше со килт и го победи Мареј во Глазгов

Роџер Федерер веќе пристигна во Велика Британија во пресрет на АТП-шампионатот, откако вечерва швајцарскиот ас во Глазгов одигра хуманитарен меч против шкотскиот миленик Енди Мареј.

Федерер славеше со конечни 6-3, 3-6, 10-6, а навивачите најмногу уживаа во завршницата, кога двајцата тениски асови приредија шоу на теренот, Швајцарецот облекувајќи килт во кој одигра и неколку поени, додека Мареј облече традиционална шкотска капа, „освежена со перика“.

marej so kapa

Сите приходи од овој спектакл одат во хуманитарни цели, за Мареј ова беше прв меч по проблемите со колкот поради кои паузира подолго време, додека Федерер имаше можност да ужива пред претстојниот атак на трофејот на АТП-шампионатот во Лондон.

Се вчитува...