Срамно – Червар и Хрватска доживеаја катастрофа против вториот тим на Данска

Нова катастрофа доживеа хрватската ракометна репрезентација откако во последното коло од главната фаза беше понижена од Данска (38-26). Натпреварот кој немаше никакво резултатско значење за Данците, кои беа без Микел Хансе и дел од првотимците, а Ландин бранеше само 20 тина минути без проблеми стигна до триумф против индиспонирата Хрватска.

Јакобсен со осум гола е прво име кај победникот, додека Марино Мариќ со шест гола беше единствен расположен кај Хрватите.

 

1/4 ФИНАЛНИ ПАРОВИ СП: 

ДАНСКА – ЕГИПЕТ

ШВЕДСКА – КАТАР

ШПАНИЈА – НОРВЕШКА

ФРАНЦИЈА – УНГАРИЈА

 

 

Се вчитува...