Стив Брус ги улови „лисиците“: Нашите контранапади беа смртоносни

Менаџерот на Њукасл, Стив Брус беше воодушевен по неочекуваната победа на неговиот тим против тимот на Лестер. Тој потенцираше дека неговиот тим имал убиствени контранапади преку кои и успеале да дојдат до големата победа.

Не само што победија, туку тимот од Њукасл буквално го прегази Лестер на негов терен. Во 73. минута резултатот беше 0-4, на крајот за мала утеха на домаќините заврши 2-4.

„Нашите контранапади направија разлика. Тие беа смртоносни. Се вративме во форма во вистинско време“, изјави со задоволство Стив Брус.

Оваа победа може да значи и опстанок за Њукасл, кога веќе и математички се одлепи од дното на табелата во Премиерлигата.

„Со недели тивко ја зборував вистината дека сè ќе биде добро кога сите ваши важни играчи ќе се опорават. Целиот наш тим работеше неуморно за да обезбеди да стигнеме до оваа позиција. Ги свртевме работите на теренот во вистинско време. Сега сме на 13-то место. Сè уште не сме безбедни, но направивме големи чекори во последните неколку недели“, истакна Брус.

Се вчитува...