Центарската династија на Лејкерс (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Со освојувањето на 17. титула во историјата на клубот, Лејкерс се изедначија со Селтикс на вечната листа на најтрофејни клубови во НБА лигата. Како претходната сезона, така и во историјата, центарскта линија на составот од Лос Анџелес имаше главна улога во освојување на „престени“. За Лејкерс настапија легнеди како Владе Дивац, Шекил О’Нил и Карл Малоун, а сега походот кон 18. титула, „езерџиите“ ќе го започнат со Шпанецот Марк Гасол кој ќе биде од голема помош на Ентони Дејвис во борбата под обрачите.

Во продолжение погледнете ги најдобрите десет центри кои настапиле во „виолетово-златно“.

 

 

Се вчитува...