Стигна обвинението за намерните жолти картони на Пакета

Фудбалската асоцијација на Англија, поднесе обвиниение против фудбалерот на Вест Хем, Лукас Пакета поради вмешаноста во нелегално обложување. Наводно на некои натпревари Бразилецот намерно добивал жолти картони, а сето тоа било поврзано со обложување во неговата татковина.

Фудбалерот кажа дека е крајно изненаден што бил обвинет. Претходно обвиниение и казна доби и Сандро Тонали, а беше суспендиран и Ајван Тони од Брентфорд.

„Крајно сум изненаден и вознемирен што ФА одлучи да ме обвини. Девет месеци соработував на секој чекор од нивната истрага и ги давав сите информации што можев. Ги отфрлам наводите во целост и ќе се борам до последен здив за да докажам дека сум чист. Поради процесот што е во тек, нема да давам дополнителни коментари“, рече Пакета.

Пакета е на мета на Манчестер Сити, кој е подготвен да плати 100 милиони евра за услугите на овој фудбалер, кој во минатото играше за Милан. Но, сега трансферот е доведе во прашање поради овој скандал.

Се вчитува...