Уште едно злато за Марио Мицковски во Абу Даби

Македонија се закити со уште еден златен медал на Специјалната олимпијада која се одржува во Абу Даби. Пливачот Марио Мицковски беше најдобар во дисциплината 25 метри грбно и се закити со ново злато. Претходно, како што е познато, златни медали освоија Марио Мицковски и Стефан Трпковски во пливачките трки на 50 метри во слободен стил.

Со бронзен медал се закитија и македонските кошаркари, предводени од тренерите Ана Котевска, Раша Петровиќ и Дејан Дојчиновски, откако во натпреварот за третото место славеа против Буркина фасо со 24-18.

 

Се вчитува...