Вардар е во Лигата на Европа, а испаднаа Ајакс, Динамо Загреб, Легија…

Вардар испиша историја со првиот пласман во Европската лига, но затоа денешниот датум по црно ќе го памети Динамо Загреб. Хрватскиот гигант беше елиминиран од албански Скендербег, откако по оние 1-1 во Загреб фудбалерите на Динамо одиграа само 0-0 на реваншот во Албанија. Со тоа, „модрите“ за првпат не се пласираа во групната фаза од европските натпреварувања по пауза од цели 11 години.

Идентична елиминација како Динамо Загреб доживеа и Легија, која по ремито од 1-1 на домашен терен со Шериф, одигра 0-0 на гостувањето во Молдавија, овозможувајќи му на противникот да испише историја.

Покрај сензационалната елиминација на Фенербахче од страна на Вардар, второ најголемо чудо е што во Лигата на Европа ќе го нема ланскиот финалист Ајакс. Холандскиот гигант загуби на првиот дуел дома со Розенборг, на гостувањето во Норвешка имаше предност од 1-2, но прими два гола во последните десет минути и доживеа шокантна елиминација.

Покрај Динамо Загреб елиминиран е и Хајдук, по ремито на „Пољуд“ против Евертон (1-1), откако сплитскиот клуб го загуби првиот натпревар во Англија со 2-0.

Вредна за истакнување е и убедливата победа на Партизан, кој славеше со 0-4 среде Унгарија над Видеотон за пласман во групната фаза, додека АЕК со победа од 3-0 го елиминираше Бриж.

Се вчитува...