Вардар го освои трофејот на турнирот во Требиње

Актуелниот европски и македонски ракометен првак, Вардар го освои првиот пехар во претсезонскиот период. Триумфираше на турнирот во Требиње победувајќи ја во финалето Металопластика со 32-28.

На полувремето Вардар имаше предност од три гола, водеше со 17-14, до средината од второто полувреме имаше и највисоки 25-19 по што рутиниски ја заврши средбата.

Криштопанс и Чупиќ постигна по шест гола за Вардар, Горбок имаше четири, Дибиров и Скубе по три. Тимур Дибиров беше прогласен за најдбоар играч на турнирот.

 

Следен предизвик за Вардар е настапот на Супер Глоуб во Саудиска Арабија. Црвено-црните играат директно во четвртфиналето.

 

 

Се вчитува...