Вест Хем Јунајтед од следната сезона добива нов тренер?

Премиерлигашот Вест Хем Јунајтед од следната сезона се очекува да биде предводен од нов тренер, пренесуваат англиските медиуми. Гласините за можно заминување на Дејвид Мојс се актуелни веќе подолго време, а се чини дека кончено ќе се реализираат.

Раководството на тимот не е задоволно од прикажаното оваа сезона во која „чекичарите“ претрпеа елиминација во четвртфиналето од Лига Европа, а и покрај тоа што се уште се во игра за излез во Европа и следната сезона, заостатокот од пет бода и натпревар повеќе во однос на Манчестер Јунајтед ја прават мисијата невозможна.

Мојс вториот мандат во лондонскиот тим го врши од 2019 година. Претходната сезона го направи и најголемиот успех во поновата историја на клубот освојувајќи ја шампионската титула во Конференциската лига.

Како можна замена за Шкотланѓанецот се јавуваат повеќе имиња, а високо на листата на желби на раководството се наоѓа Хулен Лопетеги кој беше пред ангажман во Милан, но преговорите пропаднаа.

Се вчитува...