ВМФЛ: Вардар ја освои Виница, победа и на Гостивар, реми на Воска со Кожуф, Караорман го шокираше Пелистер

Најтрофејниот македонски фудбалски клуб Вардар стигна до нова победа во Втората фудбалска лига на Макеоднија откако во натпревар од 11. коло славеше на гостувањето во Виница кај Слога со 0-3.

Водство од 0-1 за „црвено-црните“ донесе Јаневски уште во 2. минута. На 0-2 зголеми Мицевски во 43. минута, додека конечните 0-3 ги постави Христов во 72. минута.

Гостивар забележа нова победа откако на домашен терен славеше над Аресими со 2-0. Стрелец на двата погодоци за гостиварчани беше Каланоски. Воска одигра само 2-2 со екипата на Кожув, а Пелистер загуби на гостувањето кај Караорман со 2-1.

Охрид славеше на гостувањето кај Беса со 1-3, а Беласица ја продолжи агонијата на Тетекс (4-0). „Фенерџијата“ Борец беше блиску до освојување на бод, но во последните моменти загуби од Пехчево со 3-2.

Детонит извлече реми (1-1) на гостувањето против Каменица Саса со голот на Смилков бо 96. минута од средбата. Претходно, домашните уште во 11. минута поведоа со голот на Тони Мичковски.