ВМФЛ: Вардарци и без пари одиграа за себе и „Комити“ победи и за Воска и за Гостивар (ВИДЕО)

И покрај сите проблеми и штрајкот кој го имаа во текот на неделата фудбалерите на најтрофејниот македонски клуб Вардар одиграа за себе и за своите верни навивачи „Комитите“ и стигнаа до голем триумф во борбата за пласман во Првата лига следната сезона на домашен терен против Детонит Плачковица со 2-0 во натпревар од 18. рунда во Втората македонска фудбалска лига.

Домаќините до водство од 1-0 стигнаа во 60. минута кога Христијан Вецевски стрелаше за 1-0. До крајот победата ја запечати Цветаноски во 84. минута.

Воска стигна до лесна победа на домашен терен против Каменица САСА од 4-0, додека Гостивар во крајно тензичен натпревар победи со 1-0 со голот од пенал на Петковски против Беса. Пелистер беше сигурен на домашен терен против Аресими со 3-1 и ја продолжи битката со водечката тројка за местата кои следната година водат во „елитата“.

ВТОРА ЛИГА 18. КОЛО: 

ВАРДАР – ДЕТОНИТ ПЛАЧКОВИЦА 2-0

ГОСТИВАР – БЕСА 1-0

ВОСКА – КАМЕНИЦА САСА  4-0

БЕЛАСИЦА – КАРАОРМАН  1-0

КОЖУФ – ОХРИД  2-1

ПЕЛИСТЕР – АРЕСИМИ 3-1

ТЕТЕКС – БОРЕЦ  1-1

(УТРЕ) СЛОГА ВИНИЦА – ПЕХЧЕВО (ЛОКОМОТИВА) 

Се вчитува...