ВТОРА ЛИГА – ИСТОК: Брегалница до есенската круна со седум бода предност пред Тиквеш

Брегалница со седум бода предност во однос на кавадаречки Тиквеш ќе замине на пауза во Втората лига – Исток. Во последното коло од есенскиот дел, Брегалница убедливо со 1-3 триумфираше на гостувањето против Слога Виница, а искористувајќи го ремито без голови на Тиквеш против Победа.

Штипјани до победата дојдоа со головите на Мартин Стојанов и Анес Османоски уште во првото полувреме, а во вториот дел уште еднаш во листата на стрелците се запиша Османоски.

Најубедливата победа на крајот од првиот дел од сезоната ја запиша Осогово триумфирајќи со 1-7 на гостувањето против Росоман.

Убедлив беше и Кит Го триумфирајќи со 5-1 против Плачковица на дуелот кој се одигра во Штип. Стрелци за пехчевци беа Ступиќ и Алексовски од пенал во првото полувреме, како и Мичковски, Андонов и Оливер Христов во второто полувреме.