Затоа е еден од најголемите – Промаши пенал, па со два гола повторно херој на Португалија (ВИДЕО)

Кристијано Роналдо успеа да се запише во историјата откако стигна до бројката од 111 гола во дресот со националните бои на Португалија. Новото засилување на Јунајтед прво промаши пенал во 15. минута, но потоа со „два небесни скока“ во 89. минута и 96. минута и донесе победа на Португалија над Р. Ирска со 2-1. Претходно, Ирците до водство стигнаа со голот на Еган во 45. минута.

Холандија одигра само реми 1-1 на гостувањето кај Норвешка. Ерлинг Халанд во 20. минута донесе водство за Норвежаните, додека конечните 1-1 ги постави Класен во 37. минута.

 

РЕЗУЛТАТИ:

Данска – Шкотска 2-0

Фарски О. – Израел 0-4

Летонија – Гибралтар 3-1

Луксембург – Азербејџан 2-1

Малта – Кипар 3-0

Норвешка – Холандија 1-1

Португалија – Р. Ирска 1-1

Се вчитува...