Жестока одмазда на Македонија: Казахстанците скапо платија за ремито во Скопје (ВИДЕО)

Младата репрезентација на Македонија се цела жестина се одмазди на Казахстан за ремито од првиот меѓусебен натпревар во Скопје, во квалификациите за пласман на ЕП. На гостувањето во Алмати, избраниците на Благоја Милевски одиграа извонреден натпревар триумфирајќи со убедливи 1-4 (0-2).

Победата ја најави Дарко Чурлинов со вистинско ремек-дело во 38.минута. Веќе во 41. минута Јани Атанасов погоди од втор обид откако домашниот голман најпрво го одбрани неговиот шут од белата точка.

Во второто полувреме, македонската селекција продолжи со агресивниот ритам, и веќе во 48.минута нова мајсторија на Дарко Чурлинов кој носи водство од 0-3.

View this post on Instagram

А вот и третий гол. #kaz #football

A post shared by SPORTS.KZ (@kzsports) on

Откако Казахстанците намалија во 52. минута со погодокот на Омиртајев, предноста од три гола повторно ја врати Димитар Митровски во 67.минута по асистенцијата на Чурлинов.

Казахстан U-21 — Северная Македония U-21 1:4. #kaz #football

Со овој триумф Македонија се проби на втората позиција на табелата со 13 бода, три помалку од водечката Шпанија. Во следното коло од квалификациите, Македонија на 13. октомври во Скопје го пречекува Израел во, се чини, клучниот натпревар за осигурување на втората позиција на табелата која може да значи пласман на Европското првенство.