Федерер го збриша и Бердих за финале на Вимблдон - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
18/11/2017 19:25
Ракомет
18/11/2017 18:59
Ракомет
18/11/2017 15:36
Кошарка
18/11/2017 9:26

Федерер го збриша и Бердих за финале на Вимблдон

Федерер го збриша и Бердих за финале на Вимблдон

Швајцарскиот ас Роџер Федерер продолжува со одлични игри на гранслем турнирот Вимблдон. Тој во три сета го збриша и Чехот Томаш Бердих, пласирајќи се во финалето на турнирот во Лондон, каде ќе го одмери силите со Хрватот Марин Чилиќ.

Федерер прикажа уште едно блескаво издание во полуфиналниот дуел и го совлада Бердих со 7-6, 7-6, 6-4. Тој прв го одзема сервисот на противникот, но потоа возврати и Бердих, па првиот сет отиде во тај-брејк. Но, таму Федерер беше речиси безгрешен и го доби на поени со 7-4.

Во вториот сет исто така се играше 13. гем, а Швајцарецот повторно го доби со ист рецепт, со 7-4 на поени. Во третиот сет беше подобар, го освои со 6-4 во гемови и закажа финален дуел со Чилиќ на Вимблдон.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.