Најавени тимови за ЛШ: Роналдо желен за голови, Кутињо стартер за Ливерпул

Кристијано Роналдо со нетрпение го очекува стартот на Лигата на шампионите за конечно да влезе во натпреварувачки ритам. Португалецот поради суспензија ги пропушти првите натпревари на Реал Мадрид во Примера, но затоа вечерва ќе го предводи нападот на Реал на дуелот со АПОЕЛ. Бензема и Асенсио нема да настап за „кралевите“ вечерва, но Роналдо помогнат од Бејл и од Иско ќе биде максимално мотивиран да постигне што повеќе погодоци против аутсајдерот во групата.

Ливерпул ќе ја пречека Севилја без Мохамед Салах, кој синоќа не тренираше и најверојатно нема да му биде на располагање на Јирген Клоп. Голема новост за „црвените“ е што Филипе Кутињо ќе биде стартер по трансфер-сагата со Барселона, а Клоп најави и нова ротација на голманската позиција, каде Кариус ќе добие предност пред Мињоле.

Деле Али поради суспензија од ланската сезона нема да настапи за Тотенхем против Борусија Дортмунд, но „милионерите“ ќе бидат значително ослабени на „Вембли“ поради неиграњето на неколку стандардни првотимци.

ГРУПА Е

Ливерпул – Севилја

Ливерпул: Кариус, Гомез, Ловрен, Матип, Робертсон, Хендерсон, Џан, Вајналдум, Кутињо, Фирмино, Мане.

Отсутни: Клајн, Лалана. Неизвесен: Салах.

kutinjo zagrevanje

Севилја: Рико, Меркадо, Пареха, Кјаер, Ескудеро, Нзонзи, Гансо, Пизаро, Хесус Навас, Коре, Бен Једер.

Отсутни: Нолито, Сорија.

Марибор – Спартак М.

Марибор: Хандановиќ, Милец, Рајчевиќ, Шулер, Вилер, Каба, Врховец, Бајде, Ахмеди, Бохар, Тавареш.

Отсутни: Захович, Вршич, Билонг, Еинбром.

Спартак: Ребров, Ешченко, Бокето, Кутепов, Џикиа, Комбаров, Глушаков, Фернандо, Пашалиќ, Фернандо, Промес, Луиз Адријано.

Отсутни: Зобнин, Тимофејев.

ГРУПА Ф

Шахтјор – Наполи

Шахтјор: Пјатов, Срна, Ордетс, Ракитски, Исмаили, Фред, Степаненко, Марлос, Таисон, Бернард, Фереира.

Отсутни: Кривцов, Малишев.

Наполи: Реина, Хисај, Албиол, Кулибали, Гулам, Алан, Жоргињо, Хамшик, Калјехон, Мертенс, Инсиње.

Отсутни: Кирикеш.

kompani aut

Феенорд – Манчестер сити

Феенорд: Џонс, Нелом, Бан дер Хејден, Ботегин, Дикс, Вилхена, Торнстра, Ел Ахмади, Боетиус, Крамер, Бергхуис.

Отсутни: Јоргенсен, Хапс, Ван Бек, Нивкоп, Башачикоглу.

Манчестер сити: Браво, Стоунс, Мангала, Отаменди, Вокер, Фернандињо, Давид Силва, Бернардо Силва, Де Бруин, Сане, Габриел Жесус.

Отсустни: Компани, Туре. Неизвесен: Едерсон.

ГРУПА Г

Порто – Бешикташ

Порто: Касилјас, Лајун, Фелипе, Маркано, Телеш, Данило, Корона, Олвер Торес, Брахими, Марега, Соареш.

Отсутни: Абубакар, Переира.

Бешикташ: Фабри, Адријано, Пепе, Чанер, Тошиќ, Хачинсон, Озјакуп, Кварезма, Бабел, Талиска, Негредо.

Отсутни: Ѓонул.

Лајпциг – Монако

Лајпциг: Гулаши, Клостерман, Орбан, Упамекано, Халстенберг, Деме, Илсанкер, Сабицер, Вернер, Форсберг, Поулсен.

Отсутни: Кеита, Компер.

Монако: Субашиќ, Сидибе, Глик, Жемерсон, Жорге, Лопез, Фабињо, Мутињо, Гезал, Дијакаби, Фалкао.

Отсутни: Лемар.

ГРУПА Х

benzema povreden

Реал М. – АПОЕЛ

Реал: Навас, Карвахал, Рамос, Варан, Марсело, Кашемиро, Крос, Модриќ, Иско, Роналдо, Бејл.

Отсутни: Бензема, Асенсио.

АПОЕЛ: Вотермен, Лаго, Руеда, Карлао, Вурос, Мораиш, Ебечилио, Винициус, Салаи, Де Камарго, Алонефтис.

Отсутни: Бертолјо, Ефрем, Миланов, Јоану.

Тотенхем – Борусија Д.

Тотенхем: Алдервирелд, Санчез, Вертонген, Трипие, Дајер, Дембеле, Дејвис, Ериксен, Сон, Кејн.

Отсутни: Али, Ванијама, Роуз, Нкуду.

Борусија: Бурки, Пишчек, Папастатопулос, Топрак, Загаду, Шахин, Кастро, Геце, Филип, Пулишиќ, Обамејанг.

Отсутни: Дурм, Шмелцер, Ројс, Роде, Гереиро, Суботиќ, Бартра.

Се вчитува...